Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne is a Museum located at plac Wolności 14, 91-415 Łódź, Poland. It has received 300 reviews with an average rating of 4.5 stars.
Monday | 10AM-6PM |
---|---|
Tuesday | 10AM-6PM |
Wednesday | 10AM-6PM |
Thursday | 10AM-6PM |
Friday | Closed |
Saturday | 10AM-6PM |
Sunday | 10AM-6PM |
The address of Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne: plac Wolności 14, 91-415 Łódź, Poland
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne has 4.5 stars from 300 reviews
Museum
"Główna siła tego Muzeum to ludzie z pasją oraz ciekawe wystawy zaaranżowane w sposób nowoczesny, przyjemny, ułatwiający przyswajanie treści ;) Trzy muzea pod jednym dachem"
"Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi składa się głównie z trzech podstawowych działów"
"Jako Łodzianin i Archeolog z wykształcenia (ale nie zawodu, bo Łódź ma głeboko w zadku absolwentów rodzimej uczelni, nie chcą Cie nawet za darmo na praktyki przyjąć) wzbraniałem się od pisania niegatywnych komentarzy na temat tego obiektu"
"Mieszane uczucia"
"czy naprawdę tak ciężko opublikować na stronie internetowej (już nie wymagam, żeby w google maps) aktualne godziny otwarcia? to muzeum było dla mnie głównym punktem zwiedzania miasta podczas krótkiego pobytu"
Główna siła tego Muzeum to ludzie z pasją oraz ciekawe wystawy zaaranżowane w sposób nowoczesny, przyjemny, ułatwiający przyswajanie treści ;) Trzy muzea pod jednym dachem.... + wystawa czasowa ;) Na pierwszym poziomie - wystawa numizmatyczna oraz archeologiczna, na drugim -etnograficzna. Wystawy zorganizowane w sposób nowoczesny, przemyślany. Widać dobry pomysł realizowany konsekwentnie. Wystawa numizmatyczna - od antyku do dziś. Fajnym pomysłem jest zaaranżowanie pomieszczeń w duchu i atmosferze epoki i miejsca którego dotyczy ekspozycja. Zaczynamy od jasnej sali antycznej, potem - zaciemniona, mroczna, "kamienna" sala średniowieczna, potem nowożytność ;) tapety, biurko, sejf z orderami...i na koniec nowoczesna sala -czasy IIWS do dziś. Kolekcja bardzo bogata...piękny zbiór monet władców polskich...widzimy ewolucje od monet symbolicznych po "plastik"...mamy też zbiór pieniędzy z litzmanstadt getto... oraz innych walut obozowych. Potem przechodzimy na wystawę archeologiczną. Kolejna świetnie przeprowadzona trasa która prowadzi nas przez od paleolitu aż po późne średniowiecze. "Wisienką" jest hełm rzymskiego legionisty znaleziony niedaleko Łodzi. Unikat!!!! Wystawa czasowa - "utracone -odzyskane" - zbiory etnograficzne z Afryki, Ameryki i Azji - piękne zabytki. Piętro wyżej - wystawa etnograficzna. "Jak zrobić wieś w środku miasta w zabytkowym budynku? "/cytat z mojego przewodnika ;)/ Autorzy wystawy udowodnili że jest to możliwe i w atrakcyjny sposób można to zrobić :) Zwiedzanie jest jakby ścieżką życia -od kołyski po starość. Smaczkiem jest fakt że lalki mają twarze pracowników muzeum !!! Gdy organizowano ją wykonano odlew twarzy pracowników … i potem wykorzystano je by manekiny miały ludzkie oblicza ;) Wystawa ma 18 lat....a nie zestarzała się!! Szkoda tylko że jednego z jej autorów nie ma już wśród nas...można by powiedzieć -ars longa vita brevis... Miałem olbrzymią przyjemność zwiedzać Muzeum w towarzystwie pana Dominika Płazy - jednego z kustoszy. Nasza rozmowa zaczęła się od tego że pan Dominik przyszedł mnie przeprosić - dział archeologiczny był chwilowo zamknięty (TV coś robiła), zaczęliśmy rozmowę - dzięki niemu zobaczyłem więcej! po prostu!!! Miło spotkać człowieka który ma wielką wiedzę oraz dużo dobrej energii :) pozdrawiam serdecznie i dziękuje za przyjemne przedpołudnie :)
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi składa się głównie z trzech podstawowych działów. Pierwszy to zbiory archeologiczne pozyskane głównie w trakcie wykopalisk w Polsce centralnej. Znajduje się tutaj wiele cennych eksponatów z epoki kamienia i brązu. Drugi dział obejmuje zbiory etnograficzne pochodzące z obszaru Polski oraz krajów pozaeuropejskich. Bogate eksponaty ilustrują kulturę oraz rozwój polskie wsi. Pokazane jest również wyposażenie wiejskich chat i zabudowań z tamtego okresu. W trzecim dziale znajdujemy bardzo cenne zbiory numizmatyczne. Jest tutaj przekrój starych monet i banknotów, wraz ze sposobem ich wytwarzania. Muzeum powstało przed wojną i działa do dnia dzisiejszego po zmianie lokalizacji na obecną. Osobiście polecam zwiedzać to miejsce poza słynnymi nocami muzeów. W tłumie ludzi spieszących się do następnego miejsca niewiele można zobaczyć. Ja byłem tutaj w zwykłą niedzielę, bilety są naprawdę niedrogie i w muzeum byliśmy tylko my, obsługa i eksponaty. Na spokojnie można wszystko obejrzeć bez pośpiechu i porobić zdjęcia. Personel jest bardzo uczynny i pomocny. Na miejscu są również dostępne znaczki turystyczne, nowa moda, która opanowała całą Polskę i nie tylko. Bardzo polecam wizytę w tym muzeum, i przy okazji w pobliskim Muzeum Kanału "Dętka".
Jako Łodzianin i Archeolog z wykształcenia (ale nie zawodu, bo Łódź ma głeboko w zadku absolwentów rodzimej uczelni, nie chcą Cie nawet za darmo na praktyki przyjąć) wzbraniałem się od pisania niegatywnych komentarzy na temat tego obiektu. Jednak kiedy miałem nieprzyjemność współpracować z obsługą i spędziłem trochę czasu zarówno od strony wizytacji jak i od środka to jednak miałem reminescencję z ciężkich czasów PRL. Czuć to w nie tylko w wystroju ale i umysłowości osób które tam pracują. Uniwerek nie lubi muzeum, muzeum nie lubi uniwerku i wszyscy tam zachowują się jak w dzieci w przedszkolu a nie jak nowoczesna instytucja kulturowa. Każdemu z pracowników przydało by się obowiązkowe tour-de po rynku pracy i zejście na ziemię aby zobaczyli jak świat wygląda na zewnątrz. Ci ludzie o gargantuicznym ego nie potrafią bułki w sklepie kupić i na pewno mieszkają u rodziców do 70. Tacy kosmici nie przeżyliby w normalnym świecie nawet doby. Mam wrażenie, że nikomu się nie chce tam być, ani pracownikom ani odwiedzającym, ani petentom. Od strony zwiedzającego ekspozycje wyglądają nieciekawie, nie sa prowadzone żadne skuteczne akcje edukacyjne i warsztaty, dzisiejszego 20 latka z internetem w telefonie nie obchodzi PRLowska cepelia. Monolit, misiowanie steropian tonące w kurzu.
Mieszane uczucia. Gmach wewnątrz jak przeniesiony z lat 90., robi wrażenie wręcz przygnębiające. Wystawa etnograficzna interesująca, także koncepcyjnie - pokazanie poprzez makiety i artefakty czterech pór roku w powiązaniu z porami ludzkiego życia - interesujące, choć brakuje wyraźnego odniesienia do regionu. Wystawa numizmatyczna zawiera wiele wysokiej klasy zabytków, mogłaby nawet spróbować konkurować z Gabinetem Numizmatycznym Hutten-Czapskiego w Krakowie, ale przegrywa zdecydowanie wystrojem. W Krakowie wystawa jest elegancka i nowoczesna; w Łodzi monety ułożone w źle oświetlonych gablotkach, czasem zbyt wiele naraz. Wystawa pokazująca nowe nabytki muzeum to już mydło i powidło kompletne, bez ładu i składu. Można odwiedzić, jeśli nie ma się nic ciekawszego do roboty. Muzeum do kompletnego remontu i odnowienia, bo w tej chwili jest dwie dekady za muzealnymi trendami.
czy naprawdę tak ciężko opublikować na stronie internetowej (już nie wymagam, żeby w google maps) aktualne godziny otwarcia? to muzeum było dla mnie głównym punktem zwiedzania miasta podczas krótkiego pobytu. niestety, chodziłam w kółko próbując się przedostać do budynku, nie wasza wina, że przejście przez plac plac budowy jest źle oznakowane (ale powinniście jednak interweniować w tej sprawie), ale gdy w końcu dotarłam pod drzwi, okazało się, że dziś wyjątkowo nieczynne (nawet kartka nie była zbyt widoczna przez kraty w drzwiach). może nie zauważyliście, ale nie pracujecie we własnej firmie, tylko w instytucji państwowej..
Miejsce wspaniałe! Genialna aranżacja wszystkich wystaw. Obsługa bardzo miła i kompetentna. Brak innych zwiedzających pozwolił w spokoju oddać się poznawania historii i kultury dawnych czasów. Cena 9zł za bilet jest niczym w porównaniu z ilością eksponatów jakie przyjdzie nam oglądać. Szczególnie polecam wystawę etnograficzną, która została przedstawiona w formie pór roku. Sama końcówka (jesień i zima) wywołuje mocne emocje. Życzyłbym sobie więcej takich miejsc. Jedyne o co można się martwić to miejsce parkingowe ale w niedzielny poranek z łatwością udało się takowe znaleźć kilka kroków od Muzeum.
Muzeum najczęściej odwiedzane w czasach mojego dzieciństwa . Sentyment pozostał a Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne dalej cieszy moje oczy . Miejsce które koniecznie trzeba zobaczyć zarówno przez mieszkańców Łodzi jak i osoby tylko odwiedzające miasto Łódź . Ciekawe miejsce mieszczące się w centralnym miejscu Placu Wolności . Bogate zbiory . Pamiętam remont Placu Wolności i wykopaliska jak znajdowano ciekawe okazy które zasiliły zbiory Muzeum . Ach sentymet .... Pozdrawiam wszystkich i zapraszam na spacer po Łodzi i łódzkich muzeach czy parkach . Miłego wypoczynku .
Miejsce odwiedziłam z rodziną podczas Nocy Muzeów i miałam nadzieję, że po szybkim zwiedzaniu chętnie wrócimy i kupimy bilety innego dnia by na spokojnie obejrzeć wystawy. Trochę mam mieszane uczucia do tego miejsca i raczej już tam nie wrócimy. Z całego zwiedzania najbardziej zapamiętałam bieganie po korytarzach i schodach, a wystawy były dodatkiem do tej bieganiny ;) Może budynek jest stworzony do innego zagospodarowania bo to bieganie odciąga uwagę od samego muzeum , a szkoda by budynek zniechęcał do poznawania ciekawych eksponatów.
Odpowiednie miejsce by cofnąć się w czasie...na 3 piętrach karty biegu życia na polskiej wsi, oprawione cytatami...przekrój monet i wiele innych, a wszystko na trzech piętrach.. polecam szczególnie tym, którzy lubią skanseny..wszechobecne ławki pozwalają na odpoczynek szczególnie dla starszych osób...miejsce może niepozorne ale urokliwe...
Data wizyty
Dzień powszedni
Czas oczekiwania
Nie trzeba było czekać
Zalecana rezerwacja
Nie
Z początku odstraszył mnie labirynt korytarzy i pięter, rozlokowanych i ponumerowanych w niezbyt logiczny sposób ;) Kiedy jednak zwiedziłem trzy niezwykle efektowne i naprawdę interesujące wystawy, zapomniałem o pierwszym wrażeniu :) Z zewnątrz trudno uwierzyć, że w tym zabytkowym gmachu da się przygotować tak rozległe i ciekawe instalacje. Nie wierz mojej recenzji, idź i sprawdź sam ^_^
Powiem tak wystawa etnograficzne to nie moja bajka ale to co zawiera wystawa archeologiczna zachwyciła !!! Widać że brakuje funduszy więc gorąco polecam kupować bilety :) w moim subiektywnym odczuciu to najlepsze muzeum archeologiczne pod względem zbiorów w Polsce A byłem w niejednym. Ponadto Panie kustosz są przemiłe z ogromną wiedzą i uśmiechem byłem pozytywnie zazkoczony
Daje 3* bo: -budynek wielki artefaktów garstka -więcej muzealników niż zwiedzajacych -chcialbym wiedzieć co się dzieje w reszcie budynku -jezeli nie ma co pokazywać to w pustych salach pokażcie początek XX w. w przemysłowej Łodzi na pewno będzie co pokazać Mam wrażenie że mając ocean wpuszczono jedna rybę Obecne wystawy bardzo ładnie i przejrzyście. wyeksponowane
Ciekawe miejsce. Wstęp niedrogi. Zdecydowanie bardziej podobała mi się część etnograficzna z przedstawieniem dawnego życia codziennego. Bardzo mi się tu podobało, a ekspozycje mocno przyciągnęły moją uwagę i mnie zaintrygowały. Szczerze polecam.
Data wizyty
Weekend
Czas oczekiwania
Do 10 min
Zalecana rezerwacja
Nie wiem
Zbiory archeologiczne robią naprawdę duże wrażenie. Wyeksponowane w ciekawy sposób. Na szczególną uwagę zasługuje dział numizmaryczny. Zawiera unikatowe monety, a nawet całe skarby odnalezione na terenie Polski. Równie zajmujące są wystawy etnograficzne z ręcznie wyszywanymi i haftowanymi strojami. Gorąco polecam
Wystawa etnograficzna dużo ciekawsza niż archeologiczna. Fajny pomysł na przedstawienie życia "kiedyś". Eksponatów archeologicznych niezbyt dużo ale ładne zaprezentowane. Dosyć sporo za to schodów i muzealników :-)
Czas oczekiwania
Nie trzeba było czekać
Zalecana rezerwacja
Nie
Co wykopali (wiedzieli gdzie i czegoś szukać) to pokazali. Jest tam to, czego nie pokazuje się w szkole. Polecam z uwagi na zmieniające się wystawy dodatkowe. Muzeum znajduje się w centrum miasta. Dojazd komunikacją miejską bezproblemowy, natomiast parkowanie... no tu się zaczynają kłopoty.
Wystawa nie jest zbyt obszerna ale bardzi dobrze przemyślana i ciekawie przedstawiona. Piętro etnograficzne pozwala przenieść się do przeszłości i zobaczyć jak żyli nasi przodkowie we wcale nie tak odległej przeszłości. Natomiast wystawa archeologiczna zachwyca kościotrupami :D
Świetne ekspozycje i dużo eksponatów. Zwłaszcza interesujące są odwzorowane pochówki słowiańskich wojowników i wystawa numizmatów. Zwiedzaliśmy dwie godziny, a i tak nie wczytywalismy się we wszystko. Gorąco polecam każdemu, kogo interesuje historia ziem Polskich.
Bardzo ciekawe i bogato wyposażone muzeum w centrum Łodzi. Różnorodna tematyka ekspozycji. Bardzo ciekawy sposób prezentacji, dużo interesujących opisów. Prezentowane eksponat od pradawnych czasów po współczesność. Na mnie duże wrażenie zrobiła kolekcja monet.
Super! Zostaliśmy szczegółowo oprowadzeni przez 2 panów. Uzyskaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, i dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy! Każda gablota niezmiernie ciekawa, wszystko super.. Bardzo spodobała mi się wystawa z paleolitu. Dziękujemy!
Ciekawe muzeum, brakowało kogoś kto opowie coś więcej, a nie tylko wskaże kierunek zwiedzania. Szczególnie, że praktycznie nie było zwiedzających.
Data wizyty
Weekend
Czas oczekiwania
Nie trzeba było czekać
Zalecana rezerwacja
Nie
Niedużo eksponatów ale część z nich naprawdę bardzo ciekawa. Podobno dzień bezpłatnego wejścia jest we wtorek, ja jak byłam zapłaciłam 12zł, dzieci do lat 5 albo 6 bezpłatnie. Stoliczek z kolorowankami i puzzlami dla dzieci. Więcej
Duże i przestronne muzeum w świetnej lokalizacji w samym sercu Łodzi. Godne polecenia są wystawy na drugim piętrze (część etnograficzną). Świetnie pokazane realia i sceny z życia codziennego (i niecodziennego ;)) na wsi.
Niewielkie muzeum sprawia wrażenie nieco niedofinansowanego. Pomimo tego daje się zauważyć duże zaangażowanie w dbałość o ekspozycję, która chociaż nieduża jest bardzo interesująca i zawiera eksponaty godne uwagi.
Troszkę rzeczy do obejrzenia Zniechęca trasa molo placu wolności rozkopane Ale można obejrzeć
Data wizyty
Dzień powszedni
Czas oczekiwania
Nie trzeba było czekać
Zalecana rezerwacja
Nie
Bardzo mile spędzone 30 minut, bardzo Ciekawa wystawa etnografii, wystawa archeologii również dosyć ciekawa. Moim zdaniem najciekawszym aspektem zwiedzania były zbroje, szkielety i wystawa pieniędzy.
Wystawa której się nie spodziewałem są chaty umeblowane dużo stroi ludowych, monety, biżuteria, kościotrupa warto podejść, jedno z tych miejsc gdzie powinien być mieszkaniec Łodzi i okolic …
Miejsce odwiedziłam w Noc Muzeów i muszę przyznać, że było ciekawiej niż myślałam. Na pewno odwiedzę to miejsce poza dniami otwartymi bo wiadomo, że z tłumem nie da rady wszystkiego obejrzeć.
Jeden z najlepiej zaaranżowanych zbiorów tego rodzaju. Każda z ekspozycji tak "wciąga", że nie chce się wychodzić. Nawet"skorupy" archeologiczne są super zaprezentowane. Gorąco polecam!
Wspaniała kolekcja numizmatyczna. Wystawy archeo i etno zrobione w nowoczesny sposób. Bogate zbiory i ciekawe opisy. Dobra lokalizacja. Dla mnie jest to muzeum do którego będę wracał.
Wystawa etnograficzna z mojej perspektywy najfajniejsza, chociaż słaba ekspozycja treści (z tych małych jakby drewnianych stolików ciężko czytać, a kartki na nich są w złym stanie)
Ciekawe ekspozycje, ale to, co widzimy na kartkach opisujących ekspozycję nie zawsze pokrywa się z faktycznym układem ekspozycji. Mimo tej drobnej niedogodności warto odwiedzić :)
Dzisiaj zwiedzałam z córką Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.Niezapomniane wrażenia.Córce najbardziej podobał się wystrój dawnej wsi,naczyń a także stare naczynia i monety.
Bardzo fajna wystawa o wsi polskiej. Wystawa o grobach jest bardziej o tym kto je odkrywał i dlaczego przez co strasznie nudzi. Historia muzeum w ogóle mnie nie zainteresowała.
Mega klimat, dział prehistorii najciekawszy. Monety, broń, groby, przedmioty codziennego użytku. Narzędzia dotykane przez ludzi tysiące lat temu. W środku nie ma tylu ludzi.
Wykład o tkactwie bardzo nudny . Może wystawy są ciekawsze
Data wizyty
Dzień powszedni
Czas oczekiwania
Nie trzeba było czekać
Zalecana rezerwacja
Nie
Niestety zbyt malo oswiatlenia dlia tycn wszystkich wystaw oraz wielkość tekstu pod eksponatami son nieczytelna Do oplaty son karty, bilet normalny na 02.2021 - 4,5zl
Muzeum posiada Dział Widowisk Lalkowych, jedyne takie miejsce w Polsce. Obecnie wystawa projektów scenografii Zbigniewa Burkackiego, ale całe zbiory są imponujące.
Bardzo ciekawe muzeum, nieduże ale z ciekawymi eksponatami. Uwagę napewno przykuwa narzędzie datowane na 80-100 tys lat p.n.e czy gablota zrabowana podczas II WŚ.
Fatalne dojście. Muzeum w ogóle nie poczuwa się do tego, żeby podczas remontu jakoś ułatwić klientom dojście do obiektu.
Data wizyty
Dzień powszedni
Super zajęcia. Miła atmosfera.
Data wizyty
Dzień powszedni
Czas oczekiwania
Nie trzeba było czekać
Zalecana rezerwacja
Nie wiem
Muzeum warte zobaczenia. Można podziwiać tu wiele eksponatów i różnorodnych znalezisk. Plusem jest również ciekawa wystawa numizmatyczna.
Super miejsce. Ciekawa wystawy zarówno stałe jak i czasowe. Jak ktoś jest w Łodzi powinien odwiedzic muzeum bo warto. Polecam
w Łodzi jest nie tylko manufaktura !!! wejdź do muzeum etnograficznego , nie będzie to czas stracony !!!
Bardzo ciekawe muzeum wystawa nam się bardzo podobała w dodatku w muzeum było bardzo mało ludzi
Świetnie opisane znaleziska z różnych okresów i kultur. Poza tym ciekawa wystawa numizmatyczna.
Ciekawe eksponaty, fajnie opisane ale nie jest to jakieś mega wyjątkowe muzeum. Warto odwiedzić
Byłam mile zaskoczona. Bardzo ciekawa wystawą, którą koniecznie trzeba zobaczyć!!!
Super muzeum. Niepozorne ale z bogatymi zbiorami. W sam raz na 1 godzinę!
Bardzo mile miejsce , widac ze czeka na lepsze czasy , ale daje radę
Najlepsze jak dotąd muzeum w Łodzi, z bardzo miłą obsługą.…
Zero tłumów a miejsce ciekawe jak ktoś lubi takie ekspozycje
20 reviews
Sowińskiego 4, 91-485 Łódź, Poland