Stary Cmentarz Żydowski (Muzeum Sztuki Cmentarnej) is a Cemetery located at Ślężna 37/39, 50-301 Wrocław, Poland. It has received 247 reviews with an average rating of 4.6 stars.
Monday | 9AM-4PM |
---|---|
Tuesday | 9AM-4PM |
Wednesday | 9AM-4PM |
Thursday | 9AM-4PM |
Friday | 9AM-4PM |
Saturday | 9AM-4PM |
Sunday | 9AM-4PM |
The address of Stary Cmentarz Żydowski (Muzeum Sztuki Cmentarnej): Ślężna 37/39, 50-301 Wrocław, Poland
Stary Cmentarz Żydowski (Muzeum Sztuki Cmentarnej) has 4.6 stars from 247 reviews
Cemetery
"Jedno z miejsc na terenie Wrocławia, które poleciłbym jako obowiązkowe w programie zwiedzania miasta! Odczuwam pewien dysonans pomiędzy właściwą nazwą, czyli kirkutem - cmentarzem żydowski, a Muzeum Sztuki Cmentarnej"
"W ramach tygodniowego zwiedzania Wrocławia poświęciliśmy nieco czasu zbaczajac z zadeptanych przez turystów wrocławskich ścieżek i oddalilismy się w kierunku czasu który przeminął"
"Bilet wstępu kosztuje 15zł, jednak w czwartki wstęp jest za darmo"
"Poznaję Wrocław od niedawna i zastanawiałam się co jest za tym wysokim białym murem od strony Ślężnej, teraz już wiem"
"Brak odpowiedniej ekspozycji i reklamy od ulicy"
Jedno z miejsc na terenie Wrocławia, które poleciłbym jako obowiązkowe w programie zwiedzania miasta! Odczuwam pewien dysonans pomiędzy właściwą nazwą, czyli kirkutem - cmentarzem żydowski, a Muzeum Sztuki Cmentarnej. Bezwzględnie to nekropolia i raczej żadne muzeum. Druga rola została przypisana chyba z powodów administracyjno-ekonomicznych, koniecznych dla utrzymania niemałego kompleksu wpisanego formalnie na listę zabytków. Za cmentarnym murem przy ul. Ślężnej czas przestał płynąć zarówno dla zmarłych, jak odwiedzających. Jak każde takie miejsce, kirkut znajduje się w sferze sacrum, co jest widoczne i odczuwalne na każdym kroku. W trakcie spaceru wąskimi alejkami odnosi się wrażenie, że stąpamy po wielkim tajemniczym parku, którego wszelkie obiekty na zawsze związane zostały z postaciami spoczywających tu osób. Jakby przerwane życia dokonały transformacji bytów niematerialnych w postać kamieni, drzew, krzewów, pomników i innych przebogatych form cmentarnej architektury. Odczuwałem tu wyjątkowe poczucie więzi ze zmarłymi, których nigdy nie znałem i nie miałem świadomości ich istnienia. Oni tam po prostu mieszkają! O bogactwie sztuki sepulkralnej cmentarza napisano niemało, lecz zachęcam do poznawania detali poszczególnych grobowców - zarówno tych bogatych, epatujących doczesnym przepychem, jak ubogich pochówków zaopatrzonych w skromne tablice - macewy. Do ciekawych refleksji mogą doprowadzić próby odczytania inskrypcji, które dla żydowskich społeczności zasymilowanych w kulturze zachodniej, prezentowane są w zrozumiałym dla większości języku niemieckim. Jeszcze bardziej intrygujące okazać się może wzajemne przenikanie detali kamiennych oraz metalowych z żywą tkanką roślinną, drapieżnie zawłaszczającą każdy fragment tutejszej przestrzeni. To swoista elegia o życiu i śmierci, rozpisana na bogatej partyturze cmentarnej przestrzeni, której warto posłuchać i... przeżyć. Jedno jest pewne, że pierwsza wizyta może pociągnąć za sobą imperatyw kolejnych odwiedzin, bo cmentarz przy Ślężnej jest, jak księga bez końca, jak Biblia czytana wiele razy i za każdym odbierana inaczej!
W ramach tygodniowego zwiedzania Wrocławia poświęciliśmy nieco czasu zbaczajac z zadeptanych przez turystów wrocławskich ścieżek i oddalilismy się w kierunku czasu który przeminął. Piękne miejsce, pełne zadumy, minionej epoki, czasu który odszedł ze spoczywajacymi tam ludźmi. Przepiękne stare zmurszałe nagrobki, piękna roślinność. Na co zwróciliśmy uwagę to napisy nagrobne, świadczące o ogromnym zasymilowaniu ludności żydowskiej z niemiecką tkankę miasta. Przeważały napisy w j.niemieckim, a imiona pochowanych również dają świadectwo temu jak bardzo byli zzyci z tkankę niemieckiego Breslau. Większość tych osób odeszła jeszcze przed Zagładą. I pewnie dobrze, że nie zobaczyła nadchodzacych strasznych.dni. Naprawdę warto przespacerować się alejkami tego miejsca. We czwartki wejście bezpłatne.
Bilet wstępu kosztuje 15zł, jednak w czwartki wstęp jest za darmo. Jako że 1 listopada 2018 wypadł właśnie w czwartek, nie sposób było nie odwiedzić tego miejsca. Wizyta była o tyle ciekawa, że znajdują się tu groby z zupełnie innej epoki, niż te obecnie spotykane na cmenatrzach. Wiele znajdujących się tu grobów pochodzi jeszcze z 19 wieku. Z uwagi na wiek, wiele z nich jest zniszczonych, jednak niektóre są też odrestaurowywane. Spoczywa tu sporo ważnych osobistości. Przy wejściu znajduje się całkiem czytelna mapa, dlatego samemu można znaleźć co ciekawsze nagrobki. Kto woli profesjonalne oprowadzanie z przewodnikiem powinien stawić się tu w niedzielę o godzinie 12. Spokojne przejście całego cmentarza zajmuje około 90 minut. Oprowadzanie z przewodnkiem trwa ponoć około 3 godzin...
Poznaję Wrocław od niedawna i zastanawiałam się co jest za tym wysokim białym murem od strony Ślężnej, teraz już wiem. Może zabrzmi to niewłaściwie, ale takie miejsce potrzebuje lepszej reklamy, bo te małe banery gdzieś w rogu ogrodzenia to za mało. Każdy powinien odwiedzić to miejsce choć raz. Polecam niedzielne oprowadzanie z przewodnikiem, na które trzeba się telefonicznie, wcześniej zapisać ponieważ w obecnej sytuacji jest limit 20 osób i można się rozczarować gdy przyjdzie się z marszu. A dziś szczególnie brawo dla Pani Ewy, naszej przewodniczki. Mogłabym nawet kilka godzin z nią tam chodzić i słuchać.
Brak odpowiedniej ekspozycji i reklamy od ulicy. Należałoby bardziej rozpropagować to miejsce. Bardzo by się przydał przewodnik elektroniczny, słuchawki do wypożyczenia z nagranymi opisami cmentarza tak jak jest to zrobione w muzeach. Obecnie przewodnik jest tylko raz w tygodniu i mówi tylko po polsku a przyjeżdża tam mnóstwo turystów. Zwłaszcza w języku angielskim jest bardzo potrzebne. Zwiedzanie bez przewodnika i bez poznania szczegółów każdego pomnika bardzo zubaża tą wizytę. W innych muzeach są te guides przewodniki i jest to bardzo pomocne.
Gościu nie chce wpuszczać ludzi na płatny cmentarz bez podawania powodu i nabija rzeczy na kasę więcej razy niż należy z nadzieją że ktoś się nie skapnie i zapłaci więcej. Dyskryminuje młode, kobieco wyglądające osoby. Nie mogę odpowiedzieć, więc edytuję: 1) Żadna Pani 2) Wizyta miała miejsce w inny dzień i nic nie było mówione o robieniu zdjęć, osoby dały znać że chcą tylko zwiedzić muzeum a typ nie podał powodu niewpuszczenia. Osoby stały kawałek dalej, nawet jeszcze nie wchodząc a gościu podszedł i krzyknął 'JAKBY CO TO NIC Z TEGO' :)
Jeżeli cmentarz ma funkcjonować jako muzeum to należałoby się do tego przygotować zanim zacznie sie pobierac wysoką (jak na to co nas czeka dalej) opłatę za wstęp. Oprócz nazwiska i zawodu zmarłego brak jakichkolwiek informacji o jego historii, dokonaniach, osiągnięciach. Brak drogowskazów, nie wiadomo na co zwrócić uwagę. Czułem się tam jak dziecko we mgle. Możnaby przy każdym ważnym miejscu przyczepić krótki opis albo udostępnić audio przewodnik. Cmentarz zarośnięty i zachwaszczony do potęgi. Nie polecam za taką kwotę, max 5 zl.
Niesamowicie majestatyczne miejsce, przepełnione nostalgią. Przechodząc alejkami można wyciszyć się, przeżyć chwile w zadumie. Duży teren cmentarza z wieloma ciekawymi i różnorodnymi macewami i grobowcami. Zachwyca zdobieniami nagrobnymi, symboliką i bujną roślinnością w około. Gratka dla fotografów, wychodzą przepiękne zdjęcia. Polecam fanom sztuki cmentarnej, ale także pozostałym, dla których miejsce może okazać się zaskakujące.
Niesamowite miejsce. Niby przy ruchliwej drodze a jest cicho,nawet bardzo cicho. Miejsce pochówku przedstawicieli wrocławskiej społeczności żydowskiej, która została wymordowana podczas II wojny światowej. Wśród pochowanych tu osób znajdują się wybitni naukowcy, ekonomiści i rabini. Charakterystyczne płyty nagrobne, grobowce, baldachimy to niektóre z form architektury nagrobnej. Ostatni pogrzeb odbył się w 1942 roku.
Cmentarz robi na człowieku ogromne wrażenie, jest to zupełnie inne miejsce niż znane nam cmentarze, częściowo zadbane, z drugiej strony dziko porośnięte. Cmentarze z epoki gdy w architekturze panował eklektyzm, dlatego można znaleźć wiele różnych stylów. Widać również tradycje, czyli jeżeli chcemy oddać cześć wtedy daje się mały kamyczek na nagrobek.
Cmentarz za opłatą niestety ma dość mało wspólnego z popularnym znaczeniem słowa muzeum, gdyż prócz tablicy ze skąpymi informacjami o osobach tam pochowanych, nie dostajemy zbyt wielu informacji. Więc wybierając się tam, by dowiedzieć się czegoś ciekawego należy przeszukiwać internet lub umówić na dodatkowo płatne zwiedzenie z przewodnikiem.
Miejsce pełne zadumy i refleksji nad przemijaniem, pamiątka po społeczności wrocławskich Żydów. Nekropolia ta stanowi wyjątkowy zbiór rzeźby nagrobnej, małej architektury i zieleni. Obok tradycyjnych macew znajdują się tu bogato zdobione grobowce rodzinne. To kompendium stylów architektonicznych od starożytności po modernizm.
Przepiękne miejsce, kryjące mnóstwo ciekawostek i tajemnic. Warto iść z przewodnikiem, bo stare kamienie mają w sobie więcej, niż można to dostrzec, a przewodnik wspaniale o tym opowie. Polecam każdemu pasjonatowi piękna, bo oprócz ciekawej historii cmentarza, jest on też naszpikowany perełkami architektonicznymi.
Może nie jest to miejsce do którego łatwo trafić, gdyż oznakowanie nie jest najlepsze, ale warto zadać sobie trud i je zwiedzić. Jedna z najciekawszych nekropolii żydowskich nie tylko Wrocławia, ale w całym kraju. Nagrobki w stylu, który w dużej części odbiega od typowych macew. Miejsce ma klimat. Naprawdę warto!
Piekny Stary Cmentarz Żydowski, położony w centrum dużego miasta, niesamowicie majestatyczny. Jest tu cicho i spokojnie, pomimo biegnącego obok ruchu. Pięknie grobowce, otulone niesamowitą przyrodą. Czuje się klimat przedwojennego Wrocławia. Miejsce pełne zadumy i ferleksji, godne zobaczenia.
Każdy mieszkaniec Wrocławia powinien odwiedzić to miejsce i wysłuchać bardzo ciekawych opowieści o jego dziejach, kulturze żydowskiej a co najważniejsze o ludziach którzy kształtowali ówczesny Wrocław. Ja odrobiłam wspaniałą, kolejną lekcję historii Wrocławia. Polecam obowiązkowo.
Po 10 latach przyszłam zobaczyć jak wygląda muzeum troszkę popada w ruinę są miejsca zamknięte niedostępne ponieważ się wszystko wali ale nadal jest pełen zadumy zamyślenia piękny obiekt warto przyjść zobaczyć kto jeszcze nie widział A jest co zwiedzać sporo czasu zajmuje
Stary Cmentarz Żydowski, czy też Muzeum Sztuki Cmentarnej muzeum Miejskiego Wrocławia, to miejsce wyjątkowe. Nie bez powodu uchodzi za najpiękniejszą wrocławską nekropolię. Sztuka cmentarna wznosi się tutaj na wyżyny i na szczęście ocalała burzliwe dla Żydów czasy.
Urokliwe miejsce.Wstęp płatny (w czwartki bezpłatny), na dzień 26.06.22 - 15 PLN. Przed samym obiektem maleńki parking. W kasie można też zakupić napoje. Zwiedzanie z przewodnikiem w cenie biletu, w niedzielę - ok. 2 godzin ( w lecie początek o 10.00).
Mimo tego, jak inne to miejsce od tego, co znamy dziś, mimo tego, że oczywistym jest, jak wiele czasu minęło i jak jeszcze więcej historii dzieli nas od spoczywających tu ludzi, czuje się jakąś więź z nimi, z mieszkańcami Breslau, którego już nie ma.
Bardzo chciałam odwiedzić to miejsce, jednakże Pan który wyskoczył z budki z krzykiem gdzie ja idę (gdy chciałam podejść kawałek dalej do tablicy i przeczytać, zobaczyć np plan cmentarza - bardzo mnie zniechęcił). Drogi Panie proszę się nie… Więcej
Ilu ludzi, tyle opinii. Dla mnie i męża to najpiękniejsze miejsce we Wrocławiu, na wewnętrzną zadumę. Oddalone od szybkiego miasta i pędu (niby tylko cienkim murem). Szczególnie jesienią, kiedy jest skąpane w soczystych barwach. Uwielbiam… Więcej
Miejsce obok którego codziennie przejeżdża tysiące aut i nawet nie wiedząc , że na tym cmentarzu są pochowani ludzie tworzący piękny przedwojenny Wrocław. Jednym z nich był Julius Schottländer i jego rodzina. Na tamte czasy był kimś kto… Więcej
Przepiękne miejsce! Wstęp płatny, można płacić kartą, jest opcja zwiedzania z przewodnikiem (warto wcześniej sprawdzić terminy), w kasie dostępna broszura z historią cmentarza, mapą i opisem najważniejszych postaci tam pochowanych.
Niesamowite miejsce. Jednak pierwsza wizyta obowiązkowo z przewodnikiem. Potem można spacerować dowolną ilość razy i odkrywac na nowo to miejsce. Dla miłośników Wrocławia, jego historii i wspaniałych (a czasem nie) mieszkańców.
Wyjątkowa nekropolia w 100% warta odwiedzenia. Można zapomnieć, że jest się w centrum Wrocławia Obiekt niestety dość mocno zaniedbany. :/ Bilet normalny 15 PLN. W niedzielę zwiedzanie z przewodnikiem. Czwartki bezpłatne.
Ciche, spokojne miejsce, choć od Ślężnej dzieli je jedynie mur, warto poświęcić trochę czasu na odwiedziny. Jedynie cena biletu jest trochę wygórowana, jak na fakt, że muzeum jest ono jedynie z nazwy.
Nekropolia-strażniczka pamięci. Niesamowite miejsce, a zwłaszcza w piękny słoneczny dzień.Sto lat temu musiało być bardzo zadbane,teraz obrasta bluszczem-i to ma też swój urok.Dobrze,że przetrwało.
Przepiękne i klimatyczne miejsce we Wrocławiu, gdzie czas jakby się zatrzymał. Polecam serdecznie przede wszystkim odwiedzić jesienią (wrzesien-październik), kiedy cmentarz zachwyca paletą barw.
Miejsce płatne, ale niestety bardzo zaniedbane. Strasznie zarośnięte, brak jakichkolwiek oznaczeń, jak chociażby kierunek do wyjścia, jednak piękne nagrobki, prawdziwa sztuka kamieniarstwa.
Wspaniały, wielki, w dobrym stanie choć romantycznie pozarastany w niektórych partiach. Wiele przykładów znakomitej sztuki nagrobnej. Aby poznać lepiej Wrocław, trzeba ten cmentarz zwiedzić
Taka ciekawostka, naszym zdaniem warto odwiedzić, niektóre pomniki naprawdę robią wrażenie, a podobno w jednym z nich mieściła się rozgłośnia radiowa solidarności w okresie stanu wojennego
Przepiękne miejsce z lisim wkładem :) środek miasta, który przenosi człowieka w inny klimat. Widać dużo pracy już włożonej w renowację, jak i jeszcze ogrom, który czeka "odnowicieli".
Niesamowite miejsce. Magiczna muzealna kolebka cmentarna. Jest zupewnie inny architektoniczne niz pozostali żydowscy cmentarze. Zadbany i porządnie zaprojektowany. To warto zobaczyć.
Miejsce wprowadza w zadumę, przypomina że jesteśmy tu tylko na chwilę. Miejsce piękne, opłata za wejście,biorąc pod uwagę rozmiar prac do wykonania całkowicie uzasadniona.
Jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu . Tutaj zatrzymał się czas, panuje spokój , natura czuje się swobodnie i jednoczy z osobami zmarłymi. Miejsce pełne magii.
Bardzo klimatyczne i spokojne miejsce w centrum dużego miasta. Jeżeli ktoś chce poczuć, gdzie będzie za 100 lat i kto się będzie nami wtedy interesował, to zapraszam.
Tajemniczy Ogród w samym centrum miasta. Miejsce warte zobaczenia chyba o każdej porze roku. Bez wątpienia w pierwszej piątce najciekawszych punktów Wrocławia.
Wyjątkowe miejsce, bardzo zadbane, jak ogród z macewami. Absolutnie warto pospacerować, pomyśleć, jest cisza, spokój. Polecam!!! Ja jeszcze nie raz tam wrócę.
To nalepiej zachowana żydowska nekropolia w Polsce. Bywam tu często i zawsze doświadczam spokoju. To jest miejsce jakby oderwane od obecnej teraźniejszości.
Jeśli Cię tu nie było. To nie znasz dawnego Wrocławia. Przepiękna nekropolia, niezrównane zabytki i dzieła sztuki kamieniarskiej i rzeźbiarskiej.… Więcej
Jak każdy stary i nieczynny cmentarz, także i to miejsce ma swój niepowtarzalny urok. Dodatkowo jesienny klimat potęguje uczucie tajemniczości i zadumy
Bardzo ciekawe miejsce, pełne historii. Absolutnie obowiązkowy punkt programu dla wszystkich zwiedzających i mieszkających na stałe we Wrocławiu.
Chyba jeden z najpiękniejszych żydowskich cmentarzy w Polsce. Niezwykle nastrojowe miejsce. Przepiękna różnorodna architektura, niezwykły klimat.
Po raz pierwszy byłem na takim cmentarzu , robi wrażenie bogactwo i wielkość nagrobków. W czwartek w dobrej cenie bo za darmo. Gorąco polecam.
Tajemnicze miejsce prawie w centrum Wrocławia. Miejsce czyste, zadbane, bilet - 15 zł. Warto odwiedzić zwłaszcza jesienią - niezwykły klimat.
Ładne miejsce, szczególnie w jesieni, gdy stare nagrobki są w wielu miejscach przykryte kolorowymi liśćmi. W czwartki wejście za darmo
Wrażenie robią monumentalne posągi i mauzolea porośnięte bujną roślinnością. Warto zobaczyć ważny dla odmiennej religii element.
Piękne choć smutne miejsce. Niesamowite wrażenie robią nagrobki dawnych mieszkańców Wrocławia. Zaginiona epoka…
Miejsce które trzeba koniecznie zobaczyć będąc we Wrocławiu. Niesamowicie klimatyczne, pełne zadumy i historii.
Duży stary cmentarz. Mnóstwo ciekawych krypt i pomników. Jednak nie na tyle ciekawy by jechać tam specjalnie.
Niesamowite miejsce. Przypomina trochę Pere Lachaise w Paryżu. Spoczywa tu 12 tysięcy różnych osobistości...
Klimatyczne miejsce przenoszące człowieka w inną epokę, skłaniające do refleksji i zadumy. Koniecznie!
Miejsce niezwykłe na mapie Wrocławia. bardzo wymowne.. zapis czasu, historii.. warto tu przyjść..
Może to nie co cmentarz w Łodzi, ale również robi wrażenie. Warto, polecam
Piękny cmentarz żydowski. Trzeba koniecznie odwiedzić będąc we Wrocławiu
Bardzo wspaniały cmentarz warto go zwiedzić dech zapiera Polecam
Miejsce pamięci tysięcy Żydów mieszkających w dawnym Wrocławiu.
12 reviews
Działkowa 10, Wrocław, Poland